Nebankovní půjčky bez registru

Nebankovní půjčky bez registru

jedenáct převážně nebankovních půjček, které nenahlíží do a nekontrolují záznamy v registrech dlužníků


Co přesně je "půjčka bez registru"?

Jako půjčku bez registrů označujeme spotřebitelské úvěry od takových bankovních nebo nebankovních společností, které při posuzování žádosti nekontrolují / nenahlížejí do registrů dlužníků, respektive NETRVAJÍ U KAŽDÉ ŽÁDOSTI na kladném výsledku prověrky registrů dlužníků (SOLUS, BRKI, NRKI, ale i dalších). Může se tedy stát, že ve vlastnostech půjčky je kontrola uvedena, ale při posuzování žádosti nebude poskytovatel spotřebitelského úvěru k výsledku její kontroly přihlížet. A naopak, tabulka vlastností některých dalších spotřebitelských úvěrů obsahuje popis "ne nebo sporadicky", ale přesto k zamítnutí žádosti dojde. Novela zákona o spotřebitelském úvěru zpřísnila podmínky pro poskytování všech spotřebitelských úvěrů především ve smyslu prověřování bonity zákazníka, respektive jeho schopnosti úvěr v budoucnosti splácet. Poskytovatelé tak začali v řadě případů využívat požadavek na dodatečné zajištění úvěru, například zástavou nemovitosti nebo spoluručením další fyzickou osobou s pravidelným příjmem.

Kontrola schopnosti splácet bankovní | nebankovní spotřebitelské úvěry a půjčky

Podmínka a povinnost kontrolovat dlužníkovu schopnost splácet finanční závazky vyplývá z novely Zákona o spotřebitelském úvěru. Zákonem vyžadovaná kontrola registrů se promítla do nákladů i a současně ovlivnila i maximální nabízenou částku. Společnosti, které registry nekontrolují a k podobnému kroku se ani nechystají, pak připravily nabídky s nižší minimální i maximální částkou tak, aby této nové podmínce podmínce novelizovaného zákona vyhověly. Nová ustanovení zákona pak předpokládají, že čím nižší je částka vyplacená žadateli, tím vyšší je schopnost zákazníka řádně a pravidelně splácet / finanční závazky splatit. Vyšší, respektive vysoké, částky spotřebitelského úvěru tak nyní nabízejí většinou jen ty společnosti, které požadují určitou formu zajištění jako jsou spoluručitelé s pravidelným příjmem nebo nemovitý majetek a podobně.

Neuspěchejte konečný výběr, vyžádejte si více nezávazných nabídek a porovnejte je navzájem. Lepšího výsledku dosáhnete, pokud osobně a s konkurenčními nabídkami v ruce navštívíte pobočku společnosti - pokud zástupce společnosti uvidí, že máte přehled i o konkurenčních nabídkách, většinou bude více ochoten jednat / smlouvat o snížení úroků a poplatků. Neváhejte a využijte i možnost získat právní a finanční radu ZDARMA v pobočkách Asociace občanských poraden státem podporovaného programu proti zadlužení / předlužení. V České republice existují desítky míst, kde je v každém větším městě možné poradit se bezplatně s lidmi, jejichž pracovní náplní je právě finanční poradenství ve finanční tísni i schopnost poradit, kde si v daném okamžiku a za daných okolností půjčit levněji, případně kde najít další srovnatelné nebo lepší konkurenční nabídky například s benevolentnějšími smluvními podmínkami.

Registry dlužníků

Problematika registrů dlužníků a jejich kontroly i schopnosti vypovídat o finanční situaci žadatelů / dlužníků je o něco složitější, než by se na první pohled mohlo zdát. Zjednodušeně řečeno (bez záruky): v České republice jsou jen 3 registry, které by měly dlužníky i věřitele zajímat z hlediska záznamů a to přesto, že jich existuje daleko více. Mezi zmíněné tři nejdůležité registry patří: Solus, BRKI a NRKI. Pouze u těchto institucí má smysl žádat o výpis, který bude mít vypovídací hodnotu a tím i svoji váhu při jednání s poskytovateli spotřebitelských půjček a bankovních úvěrů. V případě, že je žadatel omezen záznamy v nich, tou nejlepší cestou je poradit se zdarma v občanských poradnách, kde mají aktuální informace o neustále měnícím se stavu. Další, podrobnější informace o registrech, jejich zřizovatelích a členech jednotlivých "uskupení" najdete v článku o registrech na Wikipedii

Držíme palce, hodně štěstí při hledání férového poskytovatele a úvěru!