Půjčka od lidí

PŮJČKA OD LIDÍ

Vše
OD LIDÍ
MENU

P2P PŮJČKA od lidí je alternativou k bankovnímu i tzv. nebankovnímu financování. Výhodou P2P půjček jsou schůdnější podmínky, často nižší výsledný úrok i vyšší pravděpodobnost získání požadované částky. Žádost o půjčku posuzuje řada lidí / soukromých osob / investorů, z nichž každý má jiné požadavky na riziko, zajištění i úroky z částky, kterou je ochoten zapůjčit. Proto jsou nabízené podmínky různé a můžete si vybírat.

Nejznámější půjčka od lidí je "Zonky". Jedním z prvních na trhu byl Bankerat, následovaný portálem Prestito a Benefi (nepřijímá nové žádosti ani investory). Mezi nové P2P portály nabízející financování i investici volných finančních prostředků do půjčky lidem nabízí Loanis. Pokud si nevyberete z P2P příležitotí, zkuste vyhledávač nebankovních půjček.


Půjčka od lidí a průběh aukce

Průběh aukce půjčky od lidí se od průběhu schvalování žádosti o půjčku v bance LIŠÍ. Začínáte registrací na portále vyplněním všech požadovaných údajů a informací. Korektnost a správnost dat je podmínkou pro další úspěšný průběh. Následuje seznámení se a souhlas se smluvními podmínkami portálu, které mají chránit jak investory, tak i žadatele. Poté je potřeba co "nejlépe" popsat svůj požadavek na půjčku - částka, výše splátky, úrok, možnosti ručení, účel a použití získaných peněz. Výraz "co nejlépe" nebyl v uvozovkách náhodou. Sepište si vlastní verzi požadavku a porovnejte ji s úspěšně uzavřenými aukcemi. Získáte inspiraci, jak svoje požadavky upřesnit, upravit a případně přepsat tak, aby šance na úspěch byla větší. Odešlete svoji žádost a vyčkejte na její zveřejnění v přehledu probíhajících aukcí. Poté nastává čas pro nabídky investorů. Přicházejí postupně, s lepšími podmínkami většinou ke konci aukce. Proto při schvalování nabídek nespěchejte, ty nejlepší mohou přijít (a většinou také přicházejí) až v závěru aukce.

"Půjčka od lidí" umožnuje žádat o částky od 20 000 do 500 000 Kč. V případě poskytnutí zástavy nebo dalších dodatečných záruk, za podmínky souhlasu portálu, i více. Na cílový finanční obnos se v průběhu aukce skládají soukromé osoby - investoři - s tím, že každý z nich navrhuje své vlastní podmínky, za kterých je ochoten půjčit. Je jen na Vás, zda podmínky přijmete nebo vyčkáte na další nabídky, které mohou, ale také nemusí přijít. Ani jednu ze stran aukce k uzavření smlouvy nelze nutit. Uzavřít ji můžete, ale nemusíte ..

"Lidé půjčují lidem" = P2P (peer-to-peer) půjčky v číslech

Úspěšnost aukce se dlouhodbě pohybuje mezi 40 - 80% v závislosti na požadavcích i na portálu, kde o půjčku žádáte. V těch nejúspěšnějších aukcích dosáhl úrok cca 4,7x%, splatnost až 7 let a výsledné RPSN pod 5%. V současné době (polovina 2018) počet investorů a investované sumy přesahují počet žádostí, je proto pravděpodobné, že požadovaný obnos získáte výhodněji než u nebankovních společností. Na druhou stranu: dotažení žádosti k převodu peněz na účet trvá déle a zabere 4 - 7 dnů.

Tip

Pokud hledáte finance / peníze na splacení většího objemu dluhů / závazků, je (P2P) půjčka od lidí jednou z více možností, jak dluhy konsolidovat za často výhodnějších podmínek, než jaké nabízejí banky nebo renomované konsolidační nebankovní společnosti. Nevíte si rady? Nestyďte se a požádejte o radu a právní pomoc ZDARMA